کدام کشورها زعفران دارند؟ | بهترین شرایط آب و هوایی برای زعفران

کدام کشور ها زعفران دارند

زعفران یا به بیان بهتر طلای سرخ یکی از گران ترین ادویه ها و گیاهان دارویی موجود است که برای کشت آن باید شرایط آب و هوایی و اقلیمی فراهم باشد به همین دلیل این ماده ارزشمند در سراسر جهان کشت نمیشود و به همین دلیل به عنوان یک ماده ارزشمند است که بهای بالایی دارد، ایران یکی از بهترین و موثر ترین تولید کنندگان زعفران در جهان است که اعلاترین زعفران ها در شهر های مختلف این کشور کشت و تولید شده و بعد از فراوری زعفران آن را در بازار عرضه کرده و با به صورت های مختلف از جمله خام فروشی و یا بسته بندی شده به سراسر جهان صادر میکنند، اکا اگر شما هم  کنجکاو هستید که بدانید علاوه بر ایران کدام کشورها زعفران دارند؟ با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

فروشگاه نازرنگ عرضه کننده انواع زعفران ها در بسته بندی های شکیل و زیبا است که بهترین زعفران های ایران را با درصد عیار بالا و قیمت مناسب از استان خراسان جمع آوری کرده و به مشتریان خود در سراسر ایران میفروشذ، اگر شما هم به دنبال خرید زعفران اعلا و درجه یک هستید میتوانید سفارش خود را برای خرید این طلای سرخ در فروشگاه نازرنک ثبت سفارش نمایید.

کدام کشورها زعفران دارند؟ | بهترین شرایط آب و هوایی برای زعفران

بهترین شرایط آب و هوایی برای رشد زعفران

اگر فرآیند رشد زعفران را بررسی کرده باشید متوجه شده اید که این محصول ارزشمند برای رشد نیاز به آب و هوای خاصی دارد و در هر آب و هوایی کیفیت و کمیت محصول تولید شده مختلف است، به همین دلیل زعفران تنها در برخی از شهر ها و کشور ها کشت میشود و در بسیاری از مناطق به دلیل مساعد نبودن شرایط آب و هوایی یا زعفران رشد نمیکند و با از نظر اقتصادی هزینه کشت و تولید زعفران در آنجا زیاد است.

در ادامه قبل از اینکه به سراغ معرفی کشور هایی برویم که به تولید زعفران مشغول هستند، شرایط آب و هوایی و اقلیمی مورد نیاز برای کشت زعفران را با هم مرور خواهیم کرد.

جالب است بدانید که زعفران گیاهی بسیار منعطف و کم توقع است به همین دلیل در بسیاری از مناطق به صورت طبیعی و یا گلخانه ای رشد میکند تنها کافیست نیاز های پایه ای این گیاه فراهم شود تا بتواند به راحتی رشد کند.

شرایط رشد زعفران

حتی اگر در شرایط آب‌و‌هوایی زندگی میکنید که شرایط برای رشد و کاشت زعفران نامناسب است، میتوانید به صورت گلخانه ای آن را پرورش  دهید، اکا سوال اساسی اینجاست که چرا با وچود مقاوم بودن زعفران کم توقع بودن آن ، این گیاه ارزشمند در هر جایی کاشته نمیشود و تنها چند کشور و شهر محدود آن را تولید میکنند؟

جواب مشخص است، این گیاه ارزشمند باید برای کاشت توجیه اقتصادی داشته باشد یعنی با وجود این که میتوان آن را در هر جایی کاشت، نباید به گونه ای باشد که هزینه های کشت و تولید آن از قیمت تمام شده محصول بیشتر شود زیرا این گیاه به خودی خود گرانقیمت بوده و کاشت آن در شرایط آب و هوایی نامساعد میتواند به افزایش قیمت آن منجر شود.

 به طور کلی میتوان گفت که بهترین آب و هوا برای رشد زعفران، زمستان‌های سرد و تابستان‌های نه چندان گرم و همچنین عدم وجود یا حداقل باران‌های تابستانه است چرا که گرما و رطوبت منجر به ایجاد کنه و قارچ در پیاز زعفران و از بین رفتن آن می‌شوند.

بهترین شرایط آب و هوایی برای رشد زعفران
بهترین شرایط آب و هوایی برای رشد زعفران

لیست کشور های تولید کننده زعفران

تعداد کشور هایی که در زمینه کشت و فرآوری زعفران فعالیت میکنند بسیار محدود بوده و تعداد آنها از انگشتان دست هم کمتر است که لیست آنها به ترتیت رتبه در زیر آورده شده است، همانطور که مشاهده میکنید، ایران صدر نشین کشور های تولید کننده زعفران است و رتبه 1 را در تولید طلای سرخ به خود اختصاص داده است.

ایران

اسپانیا 

ایتالیا 

مراکش 

یونان 

هند

این 5 کشور همراه با ایران از  بزرگترین تولید کنندگان و صادر کننده های زعفران هستند که میتوانند زعفران مورد نیاز جهان را برای مصارف غذایی و دارویی فراهم کند.

لیست کشور های تولید کننده زعفران
لیست کشور های تولید کننده زعفران

اسپانیا مهمترین کشور تولید و صادر کننده زعفران بعد از ایران است که مهمترین منطقه کشت زعفران در ایالت البسیط و در شهر  کاستیلا مانچا در جنوب اسپانیا قرار دارد و این مناطق آب و هوایی شبیه به قائنات در ایران دارد که آب و هوای مناسب آنها در کنار برنامه ریزی های کشاورزی که صورت گرفته باعث شده اسپانیا به دومین کشور تولید کننده زعفران تبدیل شود

در ایتالیا شهر های سیسیل و جزیره ساردینیا  مناطق بسیار خوبی برای کشت زعفران هستند و زعفران تولید شده در این کشور برای مصاف داخلی کشور مناسب بوده و کمتر صادر میشود، در کنار آن خوب است بدانید که ایتالیا جزو واردکنندگان زعفران مراکش است.

مراکش هم از دیگر کشور های تولید کننده و صادر کننده زعفران در جهان است و در مناطق مختلف آن از جمله اطلس، اقادیر، تالوین، تارودانت، این گیاه ارزشمند کشت میشود و مراکش با تولید نزدیک به سه تن زعفران در سال جایگاه خوبی در جهان دارد و به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده های زعفران شناخته شده است.

تولید زعفران در مراکش برای بسیاری از مردم این شهر تولید اشتغال داشته، جالب است بدانید که زعفران تولید شده در مراکش بیشتر به  آمریکا و ایتالیا صادر میشود.

لیست کشور های تولید کننده زعفران
لیست کشور های تولید کننده زعفران | کدام کشورها زعفران دارند؟

در کشور یونان 100 تا 1200هکتار از زمین های شهر های شمالی آن زیر کشت زعفران است و زعفران بدست آمده در سال بالغ بر 8  تن می گردد. مصرف داخلی بین 150تا200کیلو بوده و بقیه به کشورهای ایتالیا وفرانسه و سوئیس و آلمان، کشورهای اسکاندیناوی، انگلیس، ژاپن، آمریکا، کویت، برزیل و عربستان صادر می‌شود.

درآمد یونان از صادرات زعفران سالیانه بیش از 7 میلیون یورو است. یونان بعد از ایران هند و اسپانیا چهارمین تولید کننده عمده زعفران جهان است. کشت و تولید زعفران در یونان عمدتا در منطقه کوزانی صورت میگیرد که شرایط آب و هوایی بسیار خوبی جهت تولید زعفران دارد.

علاوه بر کشور های بالا افغانستان و چین ها به تولید زعفران مشغول هستند اما اصلی ترین کشور های تولید کننده زعفران که به صورت تخصصی این گیاه را تولید و فرآوری میکنند، ایران، ایتالیا، اسپانیا و هند هستند.

در کشور هندوستان شهرهای بسیاری وجود دارند که تولید زعفران در آنها صورت میگیرد به عنوان مثال در ایالت کشمیر هند منطقه “بامبور کاروا” در فاصله 25 مایلی سریناگار ، بیشتر از 120 هزار خانواده  بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم از درآمد محصول زعفران روزگار می‌گذرانند، مهد میر هم از از دیگر مناطق  هند است که 500 هکتار زمین زعفران دارد.

مزیت زعفران ایران به سایر کشور ها

همانطور که میدانید زعفران با کیفیت و عیار های مختلف در جهان تولید و فرآوری میشود و جای خوشحالی دارد که زعفران ایران یکی از مرغوب ترین زعفران های تولید شده در جهان است که خواص دارویی و همچنین رنگ و طعم آن به نسبت زعفران سایر کشور ها بهتر است و به همین دلیل ایران توانسته رتبه 1 را در تولید زعفران مرغوب به خود اختصاص دهد .

علاوه بر مرغوبیت بالای زعفران ایرانی، پایین بودن قیمت آن هم از دیگر مزیت های زعفران ایرانی محسوب میشود که توانسته به خوبی جای خود را در بازار های جهانی باز کند و گوی سبقت را از رقیبان خود برباید.

مزیت زعفران ایران به سایر کشور ها
کدام کشورها زعفران دارند؟ | مزیت زعفران ایران به سایر کشور ها

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی شرایط آب و هوایی مناسب جهت رشد زعفران و این که کدام کشورها زعفران دارند؟ ، پرداختیم و 6 کشور مهم که در تولید این طلای سرخ فعالیت دارند را به شما معرفی کردیم ک عبارتند از ایران، اسپانیا، ایتالیا، مراکش، یونان و هند و از بین این 6 کشور ایران جایگاه نخست را در زمینه ی تولید و صادرات زعفران دارد که علت آن کیفیت بالا و قیمت مناسب زعفران های ایرانی است و با نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران در ایران متوجه اهمیت و جایگاه این ماده ارزشمند در کشورمان خواهیم شد..

اگر برای خرید زعفران اصل و مرغوب ایرانی به دنبال یک فروشگاه معتبر هستید، فروشگاه نازرنگ میتواند بهترین گزینه برای انتخاب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *