قسمت های مختلف زعفران و کاربرد آنها

با توجه به این که عمده کاربرد زعفران ادویه بودن آن است و مردم در سراسر جهان از زعفران به خاطر عطر خوشی که دارد در غذا ها و دسر هایشان استفاده میکنند، کلاله زعفران را به عنوان اصلی ترین قسمت زعفران میشناسند که البته این مطلب کاملا درست است و کلاله های زعفران تنها قسمتی از آن هستند که دارای عطر و طعم و رنگ دلنشین هستند ، در ادامه این مطلب سایر قسمت های زعفران را به عنوان یک ماده خوراکی و درمانی موثر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اولین قسمت زعفران پیاز آن است که معمولا در دل خاک قرار دارد و دیده نمی شود، پیاز زعفران از نظر درمانی و یا خوراکی خاصیتی برای آن در دسترس نیست اما از مهمترین قسمت های زعفران محسوب میشود که برای به وجود آمدن این گیاه ارزشمند در دل خاک کاشته میشود.

دومین قسمت از زعفران برگ زعفران است کا ظاهری سوزنی شکل دارد و همانند برگ سایر گیاهان سبز رنگ می باشد، این قسمت از گیاه بعد از کاشته شدن پیاز در خاک و قبل از گل دادن زعفران پدیدار میشود، برگ های زعفران به دلیل خواص درمانی که دارد بسیار ارزشمند است اما طعم و عطر دلنشینی ندارد و بیشترین استفاده آن برای مصارف درمانی و دارویی است.

سومین قسمت زعفران که دارای رنگ بنفش چشم نوازی است، گلبرگ های آن است که زیبایی خاصی به این گیاه داده اما از عطر و طعم خوبی برخوردار نیست در عین حال دمنوش های دارویی بسیاری از آن تهیه میشود که خواص زیادی دارد و برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد و موجب شادابی و نشاط میشود، بسیاری معتقدند که دمنوش های تهیه شده از گلبرگ های زعفران تمامی خواص زعفران را دارا میباشد.

چهارمین و آخرین قسمت زعفران، کلاله و خامه آن است که همان رشته های باریکی است که در وسط گل زعفران قرار دارند و با جدا کردن و خشک کردن آن زعفران خوش عطر و خوش بو به دست می آید.

قسمت های مختلف زعفران و کاربرد آنها
قسمت های مختلف زعفران و کاربرد آنها

خلاصه مطالب

در این مقاله 4 قسمت اصلی زعفران یعنی پیاز، برگ، گلبرگ و کلاله زعفران را به شما معرفی کردیم و توضیح دادیم که کدام یک از آنها خوراکی و کدام یک دارویی هستند که امیدواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد، اگر برای خرید زعفران اصل و مرغوب به دنبال یک فروشگاه اینترنتی معتبر هستید، میتوانید فروشگاه ناز رنگ را برای خرید زعفران انتخاب نمایید و همچنین برای اطلاع از این که خوردن زعفران برای چه افرادی توصیه می شود ؟ میتوانید به مقالات قبلی موجود در سایت مراجعه نمایید..