نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران

نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران

زعفران از جمله محصولات کشاورزی ارزشمند است که به دلیل تقاضای بالای خرید آن در داخل و خارج از ایران به عنوان طلای سرخ در جهان شناخته شده است و با توجه به تحقیقاتی که اخیرا برای کشف خواص درمانی این محصول ارزشمند صورت گرفته میزان اهمیت آن بیش از پیش شده و تنها به عنوان یک ادویه و یا چاشنی برای خوش مزه کردن غذا ها به کار نمیرود بلکه به دلیل خاصیت های درمانی که دارد یکی از ارزشمند ترین مواد غذایی و دارویی در سطح جهانی شناخته شده است، بدیهیست که کشت و برداشت این محصول ارزشمند نیازمند آداب و تشریفاتی است که در این مقاله قصد داریم نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران در کشور ایران داشته باشیم.

نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران
نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران

بررسی آیین و آداب جشن برداشت زعفران

با توجه به این که فصل برداشت زعفران در شهر های مختلف از جمله خراسان معمولا اوسط پاییز یعنی آبان ماه است، جشن های مربوط به برداشت زعفران هم در همین فصل برگزار میشود و حضور کشاورزان، خریدارن و عموم مردم در کنار باغچه های بنفش زعفران در این فصل شور و هیجان بسیاری دارد.

اهمیت جشن زعفران

برگزاری جشن زعفران در گذشته بیشتر به منظور شکرگزاری بوده و مردم شهر و مزرعه داران به پاس تشکر و شکرگذاری از این نعمت خدادادی در کنار باغچه های زعفران جمع میشدند و ضمن برگزاری چشن و شادی از به حاصل رسیدن زحماتشان خوش حال بودند و شکرگزاری میکردند.

اما امروزه این جشن و آیین بیشتر جنبه نمادین داشته و با حضور برخی از کشاورزان و استاندار های برگزار میشود که در آن برخی به برداشت زعفران  برخی هم به پاک کردن آن میپردازند که با توجه به اهمیت این مراسم ، سکانس هایی از آن به صورت زنده در شبکه های تلوزیونی پخش میشود.

شرکت در جشن برداشت زعفران برای عموم مردم ازاد است  سالیانه تعداد زیادی از مردم از سراسر ایران و جهان برای شرکت در این جشن با شکوه به استان خراسان سفر میکنند و با توجه به سیاست هایی که اخیرا اتخاذ شده، این جشن به عنوان فرصتی برای جذب توریست و گردشگر به شهر های کویری قلمداد میشود و برای رفاه حال میهمانان هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی مختلفی با امکانات ویژه در نظر گرفته شده است.

از مهمترین اهداف و دلایل برگزاری جشن زعفران معرفی این محصول گرانبها به جهان است که در نتیجه رونق اقتصاد و کشاورزی را در استان های کویری کشور به دنبال خواهد داشت.

بررسی آیین و آداب جشن برداشت زعفران
بررسی آیین و آداب جشن برداشت زعفران

خلاصه مطالب

در این مقاله به نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران در استان خراسان داشتیم که این مراسم به همت جهان کشاورزی و استان دار منطقه برگزار میشود و با حضور کشاورزان و جمعی از مردم و گردشگران بر جذابیت آن افزوده میشود.

هدف از برگزاری این جشن معرفی این محصول به جهانیان و جذب گردشگر است و در کنار آن کشاورزان به شکرگزاری و برداشت و پاک کردن زعفران مشغول میشوند.

امیدواریم که مطالب ذکر شده برایتان مفید باشد، اما اگر شما هم علاقه مند به خرید زعفران  اصل و اعلاء هستید اما مجالی برای سفر به استان خراسان ندارید، میتوانید به صورت اینترنتی از فروشگاه نازرنگ  انواع زعفران را در بسته بندی های زیبا و شکیل و قیمت مناسب خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *