مصلح زعفران چیست؟ | مواد غذایی سازگار با زعفران

مصلح زعفران چیست؟

درمقالات قبلی در مورد خواص فرآوران و برخی از مضرات زعفران صحبت کردیم و گفتیم که این چاشنی ارزشمند میتواند برای برخی افراد مضر و حساسیت زا باشد و باید مصرف آن به صورت کاملا کنترل شده باشد، در این مقاله قصد داریم در مورد روشی صحبت کنیم که به کمک آن میتوانید ضرر های زعفران را به حداقل رسانده و از خواص آن به صورت حداکثری استفاده کنید که این مورد با مصرف مصلح زعفران امکان پذیر خواهد بود پس اگر شما هم به دنبال آن هستید که بدانید مصلح زعفران چیست؟ با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

مصلح زعفران چیست؟ | مواد غذایی سازگار با زعفران
مصلح زعفران چیست؟ | مواد غذایی سازگار با زعفران

منظور از مصلح چیست؟

برای بررسی اینکه مصلح چیست باید سری به طب سنتی بزنیم، در طب سنتی ایرانیان مصرف مصلح به طور کامل مراعات میشده است و تقریبا غذایی و میوه هایی یافت نمیشود که بدون مصلحات مصرف شود.مثلا کاهو وسکنجبین .خیار با نعناع و گل سرخ. ماست با شیره. برنج با زیره سیاه .دوغ با کاکوتی و  آویشن  .تخم مرغ با دارچین .ارده با شیره انگور. عدسی با گلپر.آش جو با فلفل سیاه.آبگوشت باپیاز .کباب با سماق. ماهی با گردو و فلفل سیاه وسیر… مصرف میشدند و هنوز بسیاری از آنها در عادات غذایی ما ایرانی ها وجود دارد.

منظور از مصلح چیست؟
منظور از مصلح چیست؟

اما امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی و عادت های غذایی افراد بسیاری از غذا های فست فودی جایگزین غذا های اصیل ایرانی شده اند و هیچگونه مصلحی برای آنها نداریم، زعفران یکی از اصیل ترین مواد غذایی است که مورد استفاده ایرانی ها قرار میگرفته و امروزه هم برای طبخ انواع غذا ها، دسر ها و نوشیدنی ها از زعفران استفاده میشود که آگاهی از مصلح آن و خوردن مواد غذایی تهیه شده با زعفران همراه با مصلح آن میتواند نقش بسزایی در جذب بهتر و بیشتر این چاشنی گرانقیمت داشته باشد و عوارض احتمالی آن را به حداقل می رساند.

پس همانزور که در بالا بررسی کردیم، منظور از مصلح یعنی یک نوعی ماده ی غذایی یا گیاه دارویی که مصرف آن به همراه غذاهای مورد نظر در اصلاح و تعدیل عوارض جانبی احتمالی آن غذا موثر است و ضمن ساده تر کردن هضم غذا موجب جذب بیشتر مواد غذایی مفید برای بدن و دفع عوارض آن میشود.

منظور از مصلح چیست؟
منظور از مصلح چیست؟

مصلح زعفران چیست ؟

برای پیدا کردن مصلح مواد غذایی مختلف باید به بررسی طبع آنها بپردازیم که معمولا مصلح طبع برعکس هر مواد غذایی را دارد، همانطور که میدانید طبع زعفران گرم است و مصلح آن باید یک ماده غذایی با طبع سرد باشد، مواد خوراکی مختلفی وجود دارد که طبعشان سرد است اما لازم است بدانید که همه آنها را نمیتوان به عنوان مصلح زعفران درنظر گرفت.

مصلح زعفران چیست ؟
مصلح زعفران چیست ؟مصلح زعفران چیست؟ 

بر اساس بررسی های انجام شده و مطالعاتی که در طب سنتی صورت گرفته سکنجبین و انیسون یا بادیان رومی به عنوان بهترین و مفید ترین مواد غذایی با طبع سرد هستند که میتوانید آنها را همراه با زعفران به عنوان مصلح زعفران میل کنید اما باید در نظر داشته باشید که مصرف بیش از حد آنها حتی در کنار یک دیگر هم میتواند مضراتی برای بدن انسان داشته باشد و بهتر است همواره تعادل را در خوردن مواد غذایی مختلف از جمله زعفران و مصلح آن رعایت شود.

برای خرید زعفران اصل با بهترین قیمت میتوانید فروشگاه نازرنگ را با اطمینان برای خریدتان انتخاب نمایید و بهترین و مرغوب ترین زعفران ها را در بسته بندی های مختلف و با قیمت مناسب خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *