عوارض زعفران چیست؟ | مداخلات دارویی زعفران

عوارض زعفران چیست؟

همه ما زعفران را به عنوان یک ماده غذایی و دارویی موثر و بی ضرر میدانیم و کمتر کسی است که با خوردن زعفران دچار عارضه شده باشد، علی رغم این که در بسیاری از مقاله ها در مورد خواص گوناگون زعفران برای سلامتی و اندام های مختلف بدن از جمله قلب صحبت کردیم در ایم مقاله میخواهیم در مورد اینکه عوارض زعفران چیست؟ صحبت کنیم ، واقعیت این است که اگر این ادویه خوش عطر و بو به میزان کم در دوعده های غذایی مورد استفاده قرار بگیرید کمترین عارضه ای برای قلب نخواهد داشت اما اگر میزان مصرف آن در روز بیش تر از حد مجاز باشد باید منتظر عوارض آن باشید.

علاوه بر عوارضی که بر اثر مصرف زیاد زعفران گریبان گیرتان میشود، برخی از افراد به دلایل پزشکی نباید از این ماده خوراکی گرانقیمت استفاده کنند و جالب است بدانید که زعفران با برخی از مواد و دارو ها مداخله دارد که بهتر است آنها را همزمان با هم دیگر مصرف نکنید زیرا نه تنها از خواص آن بهره مند نمیشوید بلکه ممکن است عوارض جبران ناپذیری برایتان داشته باشد.

در این مقاله از سری مقالات وبلاگ نازرنگ قصد داریم تمامی عوارض خوردن زعفران را با هم دیگر بررسی کنیم و شما میتوانید ضمن خرید زعفران با کیفیت و مرغوب و با قیمت مناسب از مقالات و مطالب مفید نازرنگ بهره مند شوید.

عوارض زعفران چیست؟ | مداخلات دارویی زعفران
عوارض زعفران چیست؟ | مداخلات دارویی زعفران

عوارض زعفران

مصرف بیش از اندازه زعفران، عارضه های زیر را در پی خواهد داشت:

اسهال خونی

سرگیجه

استفراغ

غشا مخاط

زرد شدن پوست و چشم ها

 زردی چشم

یرقان

مسمومیت غذایی

زردی غشای مخاطی

خون دماغ

بی حسی پلک ها و لب ها

همچنین بررسی های پزشکی ثابت کرده است که خوردن 12 تا 20 گرم زعفران به صورت یکجا میتواند به احتمال 99 درصد منجر به مرگ شود.

عوارض زعفران
عوارض زعفران

تداخل دارویی زعفران

منظور از تداخل دارویی ناسازگاری دو ماده خوراکی یا دارویی با هم دیگر است که در مورد زعفران با توجه به طبع گرمی که دارد توصیه میشود این ماده غذایی را با سایر مواد خوراکی و به خصوص ادویه ها که طبعشان گرم است استفاده نکنید .

زعفران همچنین ممکن است با داروهایی از قبیل دارو فشار خون تداخل داشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که در مورد تداخلات دارویی زعفران باید مورد توجه قرار دهید این است که زعفران سبب می شود که داروهای دیگر با سرعت بیشتری به قلب برسند. در نتیجه اگر فردی قلب ضعیفی دارد، نباید از داروها و مواد غذایی مضر برای قلب در کنار زعفران استفاده کند.

حد مجاز مصرف زعفران

البته که امروزه به دلیل افزایش بیش از حد قیمت زعفران مصرف آن به کمترین میزان رسیده است و اغلب مردم بیشتر از آن به عنوان یک پاشنی برای خوش مزه کردن غذا ها در مهمانی ها و مجالس استفاده میکنند اما باید توجه داشته باشید که میزان مصرف مجاز زعفران براب هر فرد در طول شبانه روز حداکثر 1.5 گرم است و مصرف بیش تر از آن میتواند عوارض بسیاری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

همچنین 1.5 گرم اعلام شده بهتر است به صورت یکجا مصرف نشود و در وعده های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

جالب است بدانید که محققین مصرف 5 گرم زعفران را به عنوان یک دوز سمی در نظر می گیرند.

چه افرادی نباید زعفران بخورند

علی رغم خواص بیشماری که این ماده گیاهی دارد برخی افراد که در ادامه به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت مجاز به استفاده از زعفران نیستند.

زعفران طبع گرمی داشته و میتواند رفتار های هیجانی را تحریک کند به همین دلیل افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، فشار خون پایین و بیماران قلبی بهتر است از خوردن این ادویه خودداری کنند.

علاوه بر موارد فوق با توجه به این که زعفران میتواند رحم را تحریک کنند همواره توصیه میشود که خانم های باردار از خوردن زعفران اجتناب کنند.

و همچنین مادر هایی که از شیر خود برای تغذیه نوزادان استفاده میکنند بهتر است زعفران را از رژیم غذایی خود حذف کنند زیرا ممکن است رنگ های مصنوعی از طریق شیر مادر وارد بدن کودک شوند.

عوارض مصرف زعفران های تقلبی
عوارض مصرف زعفران های تقلبی

عوارض مصرف زعفران های تقلبی

متاسفانه با توجه به گرانقیمت بودن زعفران برخی از فروشنده های سودجو به جای فروش زعفران اصل اقدام به فروش نمونه های تقلبی میکنند که زعفران های تقلبی با توجه به این که از مواد شیمایی و رنگ های خوراکی ساخته میشوند هیچ فایده ای برای بدن ندارند و تنها یک رنگ مصنوعی هستند که با خوردن آن ممکن است دچار مصمومیت های شدید غذایی شوید.

پس بهتر است در هنگام خرید زعفران همیشه دقت داشته باشید و از فروشگاه های معتبر برای خرید زعفران اصل و مرغوب اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *