صادرات زعفران | نکاتی که برای صادرات زعفران باید بدانید

صادرات زعفران

جالب است بدانید که کشور ایران بیش از ۹۵ درصد زعفران دنیا را تامین می‌کند و باعث افتخار است که در جایگاه اول صادرات زعفران در دنیا قرار دارد به همین دلیل بحث صادرات زعفران بسیار مهم و حائز اهمیت است و میتواند یک تجارت پرسود است چرا که این گیاه مرغوب در سطح جهانی بسیار محبوب است و بازار خوبی را برای زعفران فراهم کرده است.

اگر در زمینه تولید زعفران فعالیت دارید و یا به تازگی میخواهید وارد این تجارت پرسود شوید به شما توصیه میکنیم حتما تا انتها این مقاله همراه با ما باشید در این مقاله صفر تا صد قوانین صادرات طلای سرخ را مورد بررسی قرار داده ایم که از جمله مهمترین آنها میتوان به قوانین صادرات طعفران ، قوانین گمرکی و شرایط بسته بندی زعفران صادراتی اشاره نمود.

صادرات زعفران | نکاتی که برای صادرات زعفران باید بدانید
صادرات زعفران | نکاتی که برای صادرات زعفران باید بدانید

اهمیت صادرات زعفران

همانطور که میدانید زعفران گران‌بهاترین محصول کشاورزی ایران است و به همین دلیل به عنوان طلای سرخ شناخته میشود که در آب و هوای گرمسیری رشد می‌کند به همین دلیل در آب و هوای ایران به خوبی کشت میشود و بسیاری از شهر های ایران برای کشت زعفران مناسب هستند و از مهمترین آنها میتوان به خراسان رضوی و جنوبی اشاره نمود.

کرمان و چهار محال و بختیاری  هم از دیگر شهر های ایران هستند که در کنار خراسان در زمینه کشت و تولید زعفران فعالیت میکنند، جالب است بدانید که تولید و فروش زعفران در کشور های دیگر از جمله اسپانیا و افغانستان هم به تازگی رونق پیدا کرده است اما همچنان ایران به عنوان صدر نشین تولید و فروش زعفران طلقی میشود و از این نظر خرید و فروش زعفران در کشور از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

روش های صادرات زعفران

صادرات به عنوان یک حرفه تخصصی روش های مختلفی دارد که در مورد زعفران 2 روش مختلف برای زعفران وجود دارد که بازرگانان ایرانی از آن استفاده میکنند.

صادرات طلای سرخ به صورت عمده

صادرات طلای سرخ به صورت خرده فروش

هر دو روش صادرات زعفران عمده و تکی زعفران در ایران رایج است و لازم به ذکر است که معمولا تجارت زعفران به صورت خرده فروشی سود بیشتری نسبت به عمده دارد اما چالش های زیادی در زمینه بسته بندی و موارد گمرکی وجود دارد که باید بررسی شود.

تعرفه‌های گمرکی خرید و فروش زعفران

از مهمترین مواردی که برای خرید و فروش زعفران باید به آن توجه داشته باشید تعرفه های گمرکی آن است که باید برای خروج زعفران از کشور به صورت خرده فروشی و یا عمده فروشی پرداخت شود، لازم به ذکر است که تعرفه های گمرکی زعفران بر اساس گرم زعفران است و به شرح زیر می باشد.

  • تعرفه گمرکی زعفران در بسته بندی کمتر از ۱۰ گرم ۰۹۱۰۲۰۱۰ است.
  • برای انواع پودر زعفران، تعرفه گمرکی در بسته بندی کمتر از ۱۰ گرم ۰۹۱۰۲۰۲۰ است.
  • تعرفه گمرکی زعفران در بسته بندی کمتر از ۳۰ گرم ۰۹۱۰۲۰۳۰ است.
  • تعرفه گمرکی انواع پودر زعفران در بسته بندی کمتر از ۳۰ گرم ۰۹۱۰۲۰۴۰ است.
  • زعفران در بسته بندی بیش از ۳۰ گرم شامل تعرفه گمرکی به میزان ۰۹۱۰۲۰۹۰ است.
تعرفه‌های گمرکی خرید و فروش زعفران
تعرفه‌های گمرکی خرید و فروش زعفران

مراحلی که برای صادرات زعفران باید طی شود

برای آنکه بتوانید زعفران را به صورت تجاری و صادراتی از کشور خارج کنید باید مراحلی را طی کنید که برخی از آنها سخت و حساس هستند، در واقع صادرات زعفران 5 مرحله را شامل میشود که عبارتند از :

  • بازاریابی در سطح جهانی و کشور های هدف
  • تهیه زعفران مرغوب و بی واسطه با بهترین
  • بسته بندی به صورت شکیل و شایسته صادرات
  • تهیه استاندارد و دریافت مجوز های مورد نیاز
  • ارسال محصول با تشریفات گمرکی به کشور مقصد

قیمت گذاری زعفران‌های صادراتی

برای رقابت در بازار جهانی خرید و فروش زعفران باید قیمت گذاری را با دقت انجام دهید تا ضمن دریافت سود بیشتر مشتری های خود را از دست نداده و بیشترین فروش را داشته باشید، قیمت گذاری زعفران صادراتی بر اساس بها و ارزش زعفران، هزینه های مربوط به بیمه زعفران صادراتی، هزینه های بسته بندی محصول، هزینه های حمل و ارسال محصول به مقصد انجام میشود.

علاوه بر موارد فوق هزینه‌های افتتاح حساب، حق استفاده از امتیاز نقشه، علامت بازرگانی از دیگر عوامل موثر در قیمت تمام شده زعفران صادراتی است.

کشور های مقصد صادرات زعفران ایران

کشور های زیادی علاقمند به خرید زعفران اصیل و مرغوب ایرانی هستند که برخی از آنها زعفران را برای مصارف خوراکی و دارویی استفاده میکنند و برخی آن را فرآوری کرده و با ارزش افزوده به کشور های دیگر میفروشند، از مهمترین کشورهای خریدار زعفران ایران هستند  و دیگر شهرهای تولید کننده زعفران هم عبارتند از :

عراق

امارات

افغانستان

هند

کویت

قطر

سوئیس

نروژ

ایتالیا

آلمان

قوانین خرید و فروش زعفران در ایران

افراد معمولی میتوانند زعفران را به صورت بسته بندی و در حجم محدود همراه با خود از کشور خارج کنند و نیاز به دریافت مجوز احتیاجی نیست اکا اگر مقدار زعفران زیاد باشد باید  چند نکته را مد نظر داشته باشید.

لازم است بدانید که مقدار مجاز خروج زعفران به ازای هر مسافر  ۱۰۰ گرم استو خارج کردن بیش از این مقدار، جنبه تجاری دارد و باید کارت بازرگانی تهیه کنید. با داشتن کارت بازرگانی می‌توانید محموله زعفران را به گمرک برده، اظهار نموده و پروانه صادراتی اخذ نمائید.

هنگام اظهار کالا به گمرک، تعهدی از صادرکننده اخذ می‌شود که بر اساس آن متعهد می‌شود که در مدت ۴ ماه، ۹۰ درصد از ارز وارد شده را برگردانده و به سامانه بانکی نیما تحویل دهد. برای صادرات زعفران نیازی به پرداخت مالیات، حقوق گمرکی و عوارض نیست.

قوانین خرید و فروش زعفران در ایران
قوانین خرید و فروش زعفران در ایران

مشکلات صادرات زعفران در ایران

چالش های زیادی در زمینه خرید و فروش زعفران در ایران وجود دارد که برخی از آنها طبیعی بوده و در کشورهای دیگر هم رایج است اما برخی از آنها مربوط به کشور ایران است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

مشکلات بسته بندی زعفران برای صادرات

متاسفانه کشور ما ایران در فرآیند بسته بندی زعفران به صورت صادراتی خیلی ضعیف است و بدون در نظر گرفتن سلیقه کشور های رقیب آن را به بازار های جهانی عرضه میکند و با فروش عمده زعفران باعث شده که هیچگونه ارزش افزوده ای برای آن فراهم نشود.

مشکلات بازاریابی

بازاریابی از مهمترین ارکان در فروش محصولات و صادرات آن است، فرصت های بکر زیادی در جهان وجود دارد که میتوان با بهره گیری از آن میزان فروش زعفران را تا چندین برابر افزایش داد، که متاسفانه در ایران تدبیری برای آن اندیشیده نشده و با وجود آمار بالای صادرات زعفران، هنوز به آن جایگاه اصلی خود در جهان دست پیدا نکرده.

مشکلات تحریم بانکی و صادرات زعفران

مشکلات ناشی از تحریم بانکی از مهمترین مشکلات برای تاجران زعفران ایرانی است و به همین دلیل تاجران کشورهای دیگر به صادرکنندگان ما اعتماد ندارند نمی‌توانند هزینه را قبل از ارسال کالا پرداخت کنند. از طرفی صادر کننده نیز نمی‌تواند اعتماد کند و بدون گرفتن وجه، کالا را صادر کند؛ پس طرفین ناچار به افتتاح اعتبارات اسنادی (LC)  هستند و همچنین با توجه به عدم توانایی در باز کردن ال سی تاجران ایرانی از طریق تاجران آسپانیایی اقدام به فروش و صادرات رعفران میکنند.

فروشگاه نازرنگ ارائه دهنده انواع زعفران با بسته بندی های شکیل و زیبا است که میتوانید برای خرید به صورت عمده و خرده فروشی انواع زعفران را از آن خریداری نمایید، خرید زعفران از فروشگاه نازرنگ به صورت اینترنتی و حضوری امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *