زعفران کدام شهر معروف است ؟

زعفران کدام شهر معروف است ؟

زعفران مهمترین و گران بها ترین ادویه ایرانی است اما سوال اساسی این است که زعفران کدام شهر معروف است ؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که تولید زعفران در ایران قدمتی چندهزارساله دارد. به دلیل پرسود بودن تجارت زعفران، افراد زیادی در سراسر ایران تمایل به کشت و پرورش این گیاه دارند اما چند تا از شهر های ایران هستند که به صورت تخصصی در زمینه کشت و پرورش زعفران فعالیت دارند که عبارتند از خراسان رضوی و خراسان جنوبی.

در این مقاله قصد داریم مهمترین شهر های تولید کننده زعفران را در ایران بررسی کنیم، اگر به دنبال خرید زعفران اصل هستید، میتوانید از فروشگاه نازرنگ به صورت حضوری و اینترنتی خرید نمایید.

شهر های تولید کننده زعفران کدامند؟
شهر های تولید کننده زعفران کدامند؟

شهر های تولید کننده زعفران کدامند؟

با توجه به این که زمان مناسب و ایده آل برای رشد زعفران در فصل پاییز و زمستان و دوره خواب یا استراحت آن در فصل تابستان است بنابراین مناطقی که زمستان‌های خیلی سرد داشته باشند، باعث کند شدن رشد زعفران می‌شوند. همچنین اگر میزان بارندگی و رطوبت هوا در فصل تابستان بالا باشد، پیازهای زعفران آسیب دیده و از بین می‌روند، از موارد فوق میتوان نتیجه گرفت که بهترین استان ها در کشور برای کشت زعفران استان هایی هستند که آب و هوای گرم و خشکی دارند.

استان‌های شمالی و جنوبی ایران مانند مازندران، گلستان، گیلان، هرمزگان، بوشهر و…  دارای آب و هوای مرطوب هستند و به همین دلیل مناطق مطلوبی برای کشت زعفران نیستند و به‌طورکلی مناطق نیمه‌گرمسیری با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل مناسب‌ترین گزینه برای کشت زعفران هستند.

شهر های تولید کننده زعفران کدامند؟
شهر های تولید کننده زعفران کدامند؟

خراسان رضوی اولین تولید کننده زعفران در ایران

خراسان رضوی به عنوان اولین تولید کننده زعفران طلقی میشود و اولین استانی است که با سطح زیر کشت 82 هزار هکتاری که در اختیار دارد توانسته بیشترین زعفران ایران را تولید میکند. از شهرهای معروف استان خراسان رضوری که در زمینه کشت زعفران فعالیت میکنند میتوان به شهرهای تربت‌حیدریه، مشهد، خاف، گناباد، تایباد، بجستان، زاوه و تربت‌جام اشاره کرد.

تولید و خرید و فروش زعفران سالیان سال است که در استان خراسان جنوبی رونق دارد و بخش اعظمی از مردم این شهر از طریق زعفران امرار معاش میکنند.

خراسان جنوبی برترین تولید کننده زعفران در ایران

خراسان جنوبی با توجه به تولید زعفران با کیفیت و همچنین با دنطر گرفتن سیاست های خوبی که برای آن در نظر گرفته شده است توانسته عنوان بهترین تولید کننده زعفران را به خود اختصاص دهد. سطح زیر کشت زعفران در استان خراسان جنوبی 15 هزار هکتار است با این منابع توانسته درصد بالایی از زعفران مصرفی و صادراتی کشور را تامین کند، از مهمترین شهرهای استان خراسان جنوبی که در زمینه تولید زعفران فعالیت دارند میتوان به قائنات، بیرجند، فردوس و بشرویه اشاره نمود.

سایر شهر های تولید کننده زعفران در ایران

زعفران در شهرهای مختلف ایران کشت و تولید میشود که خراسان جنوبی و رضوی اصلی ترین آنها است، علاوه بر آن زعفران با کیفیت های مختلف در خراسان شمالی، اصفهان، کرمان و یزد هم تولید میشود.

شهرستان فاروج با سطح زیر کشت دو هزار و ۴۵۳ هکتاری و تولید سالانه حدود ۱۴ تن زعفران در جایگاه اول، شهرستان شیروان در رتبه دوم و اسفراین در رتبه سوم تولید در استان خراسان شمالی قرار دارند.

بعد از خراسان ، اصفهان بیشترین میزان زعفران ایران را تولید می‌کند که شهرهای شاهین‌شهر، گلپایگان، نجف‌آباد، نطنز و نائین از جمله مهمترین شهر های تولید کننده زعفران در استان اصفهان می باشند، لازم به ذکر است که سطح زیر کشت زعفران در اصفهان برابر با 1300 هکتار است.

بهترین شهر تولید کننده زعفران در ایران کدام است ؟
بهترین شهر تولید کننده زعفران در ایران کدام است ؟

بهترین شهر تولید کننده زعفران در ایران کدام است ؟

در بالا تمامی شهر های تولید کننده زعفران را معرفی کردیم و متوجه شدیم که زعفران کدام شهر معروف است، اما اگر به دنبال بهترین آن باشید باید بگوییم که قائنات در استان خراسان جنوبی با توجه به تولید بهترین زعفران توانسته رتبه نخست را به خود اختصاص دهد، این شهر هر سال با برگزاری نمایشگاه های مختلف توانسته نقش موثری در افزایش تولید و فروش زعفران خود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *