زعفران پوشال چیست ؟ | تفاوت زعفران پوشال و معمولی

زعفران پوشال چیست

زعفران یا همان طلای سرخ انواع مختلفی دارد که در مقالات قبلی به آنها اشاره کردیم و در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از کاربردی ترین انواع زعفران که به عنوان زعفران پوشال شناخته میشود، بسیاری از مردم زعفران پوشال را خریداری کرده و از آن استفاده میکنند اما نام آن را نمیدانند در این مقاله به شما خواهیم گفت که زعفران پوشال چیست؟ ، چه کاربردهایی دارد و چگونه تهیه میشود.

زعفران از طریق پیاز زعفران کاشته میشود و زمانی که گل می‌دهد، گلبرگ‌هایی به رنگ بنفش روشن دارد که در میانه آن‌ها سه رشته کلاله قرمز رنگ دیده می‌شود که این کلاله ها بعد از برداشت گل زعفران جدا شده و بعد از خشک شدن و بسته بندی به بازار عرضه میشود، با توجه به این میتوان علت گران بودن و ارزشمند بودن این ادویه را حدس زد.

زعفران پوشال چیست ؟ | تفاوت زعفران پوشال و معمولی
زعفران پوشال چیست ؟ | تفاوت زعفران پوشال و معمولی

زعفران پوشال

برای آشنایی با زعفران پوشال باید بدانید که فرآیند پاک کردن زعفران به چه صورت است،معمولاً برای پاک کردن زعفران، کلاله‌ها را از قسمت پایین‌تر بخش قرمز رنگ که خامه نام دارد جدا می‌کنند. بنابراین یک کلاله به غیر از قسمت قرمز رنگ، دارای قسمتی نارنجی رنگ متمایل به زرد نیز هست.

اگر در هنگام پاک کردن زعفران حدود ۱ الی ۳ میلی‌متر از خامه در یک شاخه وجود داشته باشد، به آن زعفران پوشال گفته می‌شود.

زعفران پوشال با توجه به این که کلاله بیشتری دارد به نسبت زعفران معمولی بیشتر رنگ میدهد و در بسیاری موارد دیده شده که برخی افراد با دیدن بخش زرد زنگ در زعفران پوشال از اصل بودن آن مطمئن میشوند.

زعفران پوشال طرفدارن زیادی دارد که میتوان علت آن را کامل بودن رشته زعفران دانست که این موضوع موجب شده خواص زعفران به صورت صد درصدی حفظ شود.

عامل است که موجب شده زعفران های پوشال انواع مختلفی داشته باشند:

میزان فِرخوردگی کلاله

میزان خامه متصل به کلاله

میزان حجم زعفران پوشال

اولین دسته و معروف ترین دسته زعفران پوشال، زعفران پوشال قلمدار است که از مشخصه های اصلی آن میتوان به کلاله‌های ضخیم، صاف و کشیده اشاره نمود و به نسبت سایز زعفران های پوشال فرخوردگی کمتری دارند

دومین دسته زعفران های پوشال معمولی است که این زعفران پوشال دارای کلاله فِرخورده با ضخامت معمولی و خامه بیشتر است و عطر و طعم خوبی دارد، این مدل زعفران پوشال به نسبت مدل قلمدار کیفیت پایین تری دارد اما به نسبت زعفران پوشال ضعیف مرغوب تر می باشد.

سومین دسته زعفران های پوشال ضعیف هستند که کلاله‌های بسیار ضعیف، شکننده و نازک دارند و معمولا به دلیل آب ناکافی، خاک نامناسب و ضعیف بودن پیاز زعفران به وجود می آیند.

ویژگی زعفران پوشال
ویژگی زعفران پوشال

ویژگی زعفران پوشال

مهمترین ویژگی زعفران پوشال ظاهر آن است که به نسبت زعفران های معمولی بسیار متفاوت می باشد و ظاهری شاخه ای دارد و کلاله ها بر روی خامه زرد رنگ به صورت شاخه ای قرار گرفته اند.

زعفران پوشال قیمت کمتری به نسبت سایر زعفران ها دارد.

قدرت رنگدهی زعفران پوشال از سایر زعفران ها بیشتر است.

کاربرد زعفران پوشال

قیمت مناسب و رنگدهی بیشتر باعث شده که از این زعفران در کارخانه جات و مصارف خانگی استفاده شود و بسیاری از شیرینی پزی ها، کارخانه های تولید شربت ترجیح میدهند از زعفران پوشال استفاده کنند که قیمت مناسب تری دارد.

با توجه به این که تشخیص اصل بودن زعفران پوشال از زعفران های معمولی ساده تر است ، افرادی که به صورت تخصصی با این محصول آشنایی ندارند ترجیح میدهند نوع پوشال آن را خریداری کنند.

کاربرد زعفران پوشال
کاربرد زعفران پوشال

خلاصه مطالب

این سوال که زعفران پوشال چیست یکی از پرتکرار ترین سوالات مشتری ها از ما است و سعی کردیم در این مقاله به طور کامل این نوع از زعفران را به شما معرفی کنیم، همانطور که گفته شد زعفران پوشال زعفرانی ست که در هنگام پاک کردن قسمت خامه هم همراه با آن جدا میشود و به همین دلیل قابلیت رنگدهی بیشتری به نسبت زعفران های معمولی دارد.

فروشگاه نازرنگ انواع زعفران ها را با بهترین قیمت و کیفیت به بازار عرضه کرده است که برای خرید زعفران میتوانید به صورت اینترنتی سفارش خود را در فروشگاه نازرنگ ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *