روش آسیاب کردن زعفران | بهترین راه ساییدن زعفران

روش آسیاب زعفران

زعفران با خواص بسیاری که دارد پای ثابت غذا های ایرانی بوده و به عنوان یکی از گران ترین و خوش طعم ترین چاشنی در پلو ها و غذا های ایرانی و خارجی مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین دم کرده آن برای بسیاری از بیماری ها یک داروی گیاهی تلقی میشود، اما برای مصرف زعفران به صورت های مختلف 2 راه وجود دارد میتوانید آن را به صورت آسیاب شده و آسیاب نشده مصرف کنید، برای آنکه زعفران در حین آسیاب شدن و ساییده شدن خواصش حفظ شود باید با بدانید چگونه باید زعفران را سایید و بهترین روش آسیاب کردن زعفران چیست؟

در این مقاله از سری مقالات نازرنگ قصد داریم شما را با چند روش کاربردی جهت آسیاب کردن زعفران آشنا کنیم که از جمله آنها میتوان به ساییدن زعفران با قاشق، ساییدن زعفران با هاونگ، ساییدن زعفران با قند و ساییدن زعفران با دستگاه مخصوص آشنا کنیم، پس اگر شما هم علاقه مند به این چاشنی لذیذ هستید پیشنهاد میکنم تا انتهای این مقاله همراه با ما باشید همچنین اگر برای خرید زعفران به دنبال یک فروشگاه معتبر هستید میتوانید نازرنگ را به عنوان فروشگاه معتبر برای خرید اینترنتی زعفران اصل انتخاب نمایید..

روش آسیاب کردن زعفران | بهترین راه ساییدن زعفران
روش آسیاب کردن زعفران | بهترین راه ساییدن زعفران

نکات آسیاب کردن زعفران 

قبل از آنکه روش های مختلف برای آسیاب کردن زعفران را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است چند نکته مهم در رابطه با زعفران را بدانید و حتما در هنگام ساییدن زعفران آنها را رعایت کنید تا زعفرانی که دارید خواصش حفظ شود و بهترین طعم، رنگ و عطر را داشته باشد.

نکته اول : قبل از ساییدن زعفران از خشک بودن آن مطمئن شوید.

نکته دوم : محیط و ظرفی که برای آسیاب زعفران انتخاب کرده اید نباید م

نکات آسیاب کردن زعفران 
نکات آسیاب کردن زعفران

رطوب باشد.

نکته سوم : ظرفی که برای ساییدن طعفران انتخاب میکنید از نظر سایز  و جنس باید مناسب باید که در این جا توصیه میشود از هاونگ های سنگی و چوبی با سایز کوچک استفاده شود.

نکته چهارم : زعفران را نباید با سرعت سایید چرا ک موجب سوختن آن شده و تمام خاصیتش را از دست میدهد.

نکته پنچم : بهتر است تمام زعفرانی را که خریدای کرده اید به صورت یکجا آسیاب نکنید و فقط مقداری که قصد مصرفش را دارید آسیاب کنید زیرا ماندگاری عطر و طعم زعفران به صورت آسیاب نشده بهتر است.

روش های سایید زعفران

حال زمان آن رسیده که شما را با چند روش کاربردی برای ساییدن زعفران آشنا کنیم که با توجه به امکاناتی که در اختیار دارید میتوانید هر کدام را انتخاب نمایید.

روش های سایید زعفران
روش های سایید زعفران

استفاده از قاشق برای ساییدن زعفران

این روش راحت ترین راه برای پودر کردن زعفران است و به هیچ ابزاری احتیاج ندارد، تنها کافیست مقدار مورد نیاز زعفران را درون یک پلاستیک نسبتا ضخیم و تمیز بریزید و در آن را محم کنید و بعد با پشت قاشق آن را فشار دهید تا زعفران به اندازه لازم پودر شود.

این روش برای مواقعی که زعفران را در حجم کم و به تازگی خریداری کرده اید بسیار مناسب است و میتوانید بدون باز کردن پلمپ آن آن را بسابید و استفاده کنید، اما اگر مقدار آن زیاد است بهتر است این کار را نکنید.

استفاده از هاون برای پودر کردن زعفران

پودر کردن زعفران در هاون از قدیمی ترین روش ها برای آسیاب زعفران است و مادربزرگ ها همیشه از این وسیله برای پودر کردن زعفران استفاده میکردند، هاون ها امروزه در انواع مختلفی موجود هستند که میتوانید آن ها را از بازار خریداری کرده و برای آسیاب کردن زعفران استفاده کنید، بهترین هاون برای پودر کردن زعفران ، هاون های چوبی و سنگی هستند.

بهتر است یک هاون کوچک مخصوص آسیاب کردن زعفران داشته باشید تا طعم ادویه های دیگر با آن قاطی نشود.

ساییدن زعفران با قند یا شکر

اگر قصد دارید برای ساییدن زعفران از هاون های فلزی استفاده کنید توصیه میشود که قبل از ریختن زعفران در هاون ابتدا مقداری شکر یا قند را درون آن ریخته و پودر کنید و بعد زعفران را به آن اضافه کنید، چرا که این کار از سوختن زعفران جلوگیری کرده و باعث شیرین شدن آن میشود.

ساییدن زعفران با دستگاه مخصوص

اخیرا دستگاه های کوچک و جمع و جوری در بازار آمده که به کمک آن میتوانید به راحتی زعفران را آسیاب کنید، تنها کافیست مقداری زعفران درون آن بریزید و دسته آن را بچرخانید تا زعفران پودر شود.

کدام روش برای پودر کردن زعفران بهتر است؟
کدام روش برای پودر کردن زعفران بهتر است؟

کدام روش برای پودر کردن زعفران بهتر است؟

اگر میخواهید زعفران را به راحترین شکل ممکن آسیاب کنید که هم زعفران به اندازه کافی پودر شود و هم تمامی خواص آن حفظ شود، بهترین روش استفاده از هاون های سنگی و چوبی است که میتواند زعفران را با حفظ تمامی خاصیت هایش پودر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *