تشخیص زعفران مرغوب چگونه است ؟ | بهترین روش

تشخیص زعفران مرغوب چگونه است

این که بدانید تشخیص زعفران مرغوب چگونه است ؟ از اهمیت بالایی برخوردار است به ویژه در آشفته بازار امروز اگر بخواهید برای خرید زعفران اقدام کنید باید حتما با روش های تشخیص زعفران اصل از زعفران های تقلبی آشنایی داشته باشید زیرا بسیاری از فروشنده های سودجو به دلیل عدم دسترسی به زعفران اصل و مرغوب اقدام به عرضه زعفران های تقلبی و فیک میکنند و آن را به جای زعفران اصل به مشتریان خود میفروشند.

برای آنکه در هنگام خرید زعفران سر شما کلاه نرود روش های مختلفی وجود دارد، اگرچه افراد متخصص میتوانند به راحتی با دیدن و یا بو کردن زعفران متوجه مرغوبیت آن شوند اما برای افراد معمولی ممکن است تشخیص زعفران اصل از تقلبی دشوار باشد اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا ما در این مقاله تمامی روش های تشخیص زعفران اصل و مرغوب را به شما خواهیم گفت.

تفاوتی ندارد چه مقدار زعفران میخرید یک گرم یا یک کیلو در هر صورت زعفران ادویه گران قیمتی است و باید ضمن پرداخت هزینه آن جنس خوب به دستتان برسد و همچنین به دلیل وجود مواد شیمیایی در زعفران های تقلبی نه تنها هیچگونه خاصیتی برای انسان ندارد بلکه مضر بوده و موجب انواع بیماری ها میشود پس با ما تا انتها این مقاله همراه باشید تا نکات مفیدی در مورد نحوه تشخیص زعفران اصل از فیک بیاموزید.

تشخیص زعفران مرغوب چگونه است ؟ | بهترین روش
تشخیص زعفران مرغوب چگونه است ؟ | بهترین روش

خرید زعفران اصل

قبل از این که به بررسی و معرفی راه های تشخیص زعفران اصل از تقلبی بپردازیم، برای افرادی که به دنبال خرید زعفران از یک فروشگاه مطمئن هستند یک پیشنهاد عالی داریم ، فروشگاه نازرنگ یکی از بهترین و معتبر ترین فروشگاه های ارائه دهنده انواع زعفران در سراسر کشور است که زعفران را در بسته بندی های مختلف برای مصارف گوناگون عرضه کرده است و میتوانید از سراسر کشور به صورت حضوری و اینترنتی سفارش خود را برای خرید زعفران در ناز رنگ ثبت نمایید، خرید زعفران از فروشگاه نازرنگ این اطمینان را به شما میدهد که محصول خریداری شده کاملا اصل و مرغوب است.

تشخیص زعفران مرغوب چگونه است ؟

بررسی مزه زعفران

بررسی کردن مزه زعفران ساده ترین راه برای تشخیص اصالت زعفران است و به راحتی میتوان فهمید که آیا زعفران اصل است یا تقلبی فقط باید توجه داشته باشید که مزه زعفران اصل تلخ است و اگر شیرین باشد نشان از تقلبی بودن آن است، همچنین برخی از فروشندگان برای افزایش وزن زعفران آن را به آب قند و یا نوشابه آغشته میکنند.

بررسی شکل ظاهری زعفران

اگر تا به حال به گل زعفران دقت کرده باشید متوجه شده اید که رشته های آن به صورت شیپوری است و اگر غیر از این باشد زعفران اصل نیست و ممکن است خامه زعفران را رنگ کرده باشند و به جای زعفران اصل به شما فروخته باشند.

بررسی رنگ زعفران

سومین راه برای تشخیص اصالت زعفران بررسی کردن رنگ آن است، همانطور که میدانید رنگ زعفران اصل تیره است و تقریبا قرمز کدر است،ممکن است فکر کنید روشن تر بودن زعفران به دلیل تازه تر بودن آن است اما این یک تصور کاملا اشتباه است.

گیاه گلرنگ یکی از گیاهانی است که از نظر ظاهری شباهت زیادی به زعفران دارد با این تفاوت که رنگ آن روشن تر است و عطر و طعم زعفران را ندارد، برخی از فروشندگان سودجود این گیاه را رنگ کرده و با زعفران ترکیب میکنند که با کمی دقت میتوانید به راحتی متوجه آن خواهید شد.

سرعت رنگدادن زعفران در حین دم کردن هم یکی از فاکتور های تشخیص اصالت زعفران است که در این مورد باید بدانید زعفران اصل سرعت رنگ دهی کمی دارد و برای این که به خوبی رنگ بدهد به 30 دقیقه زمان نیاز دارد.

تشخیص زعفران مرغوب چگونه است ؟
تشخیص زعفران مرغوب چگونه است ؟

بررسی عطر و طعم زعفران

زعفران اصل عطر و رایحه تندی دارد به گونه ای که به محض باز کردن درب آن ، بوی زعفران در فضا پخش میشود و برخلاف مزه تلخی که دارد، رایحه ی آن شیرین است.

بهترین راه برای تشخیص زعفران مرغوب

درون یک طرف مقداری آب سرد بریزید و چند تا نخ زعفران که به صورت نسابیده شده است را درون آن بیاندازید، اگر زعفران اصل باشد نباید به راحتی و به سرعت رنگ خود را در آب سرد پخش کند اما اگر تقلبی باشد بلافاصله بعد از قرار گرفتن در آب رنگ میدهد.

اگر رنگ زعفران زرد یا نارنجی بود، آن زعفران اصل است اما اگر قرمز و یا تیره تر بود نشانه از رنگ های شیمیایی دارد که برای سلامت انسان مضر است.

بهترین راه برای تشخیص زعفران مرغوب
بهترین راه برای تشخیص زعفران مرغوب

نکته جالب دیگر این است که رشته های زعفران اصل بعد از رنگ دهی در آب رنگ قرمز خود را از دست نمیدهند در حالی که زعفران های تقلبی بعد از رنگدهی در آب، سفید میشوند.

بهترین راه برای تشخیص زعفران مرغوب
بهترین راه برای تشخیص زعفران مرغوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *