ترفندهایی برای خوش رنگ تر شدن زعفران

ترفندهایی برای خوش رنگ تر شدن زعفران

عطر دلنشین و رنگ بی نظیر زعفران از مهمترین مشخصه های آن است که باعث شده روز به روز بر طرفداران این ادویه گرانبها افزوده شود، روش های مختلفی برای دم کردن و آماده کردن زعفران وجود دارد که رایج ترین آنها سابیدن زعفران با قند و ریختن آبجوش روی آن است اما در این مقاله ترفندهایی برای خوش رنگ تر شدن زعفران را به شما خواهیم گفت که با به کارگیری آنها میتوانید زعفرانی خوش رنگ تر و پر رنگ تر داشته باشید.

قبل از آنکه به بررسی روش های مختلف برای دم کردن زعفران بپردازیم، باید بدانید که این ادویه خوش مزه را باید از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و برای خرید زعفران اصل میتوانید سفارش خود را در فروشگاه نازرنگ ثبت نمایید.

ترفندهایی برای خوش رنگ تر شدن زعفران
ترفندهایی برای خوش رنگ تر شدن زعفران

فرآیند رنگدهی زعفران

آشنایی با فرآیند رنگدهی زعفران به شما کمک میکند تا بهترین روش را برای خوش رنگ تر شدن زعفران انتخاب نمایید، زعفران اصل برخلاف زعفران های تقلبی فرآیند رنگدهی کندی دارند و اگر به صورت رشته ای درون آب قرار گیرند، کمترین میزان رنگدهی را خواهند داشت، و همچنین زعفران پودر شده به یکباره رنگ خود را از دست نمیدهد و برای رنگدهی کامل باید اجازه دهید زعفران با حرارت غیر مستقیم دم بکشد.

با توجه به آنچه که در مورد فرآیند رنگدهی زعفران گفته شده، هرچه این فرآیند طولانی تر باشد، امکان رنگدهی بیشتر زعفران وجود دارد.

آسیاب کردن زعفران تاثیر بسیاری در رنگ زعفران دارد، هرچه زعفران بیشتر آسیاب شده باشد و ذرات آن ریز تر باشد، در هنگام دم کشیدن، رنگدانه های آن بهتر در آب حل شده و زعفران شما خوش رنگ تر میشود، بنابراین اول ترفند برای خوش رنگ تر شدن زعفران سابیدن اصولی آن است که به همین دلیل در یک مقاله به صورت جداگانه در مورد روش آسیاب کردن زعفران صحبت کردیم که برای مطالعه آن تنها کافیست بر روی آن کلیک کنید.

در ادامه سه روش کاربردی برای دم کردن زعفران به شما خواهیم گفت که هر سه از بهترین ترفندها برای خوش رنگ تر شدن زعفران می باشند، شما میتوانید با توجه به شرایط خود و امکاناتی که در اختیار دارید، از هر کدام از روش های دم کردن زعفران استفاده کنید.

فرآیند رنگدهی زعفران
فرآیند رنگدهی زعفران

دم کردن زعفران با آب جوش 

یکی از رایج ترین روش ها برای دم کردن زعفران ، دم کردن زعفران با آب جوش است، در این روش باید اول زعفران را به خوبی پودر کنید و بعد مقداری آب جوش روی آنها بریزید، تا اینجا زعفران مقداری رنگ میدهد اما برای خوش رنگ تر شدن آن باید اجازه دهید زعفران به مدت 5 دقیقه روی بخار آب غیر مستقیم باشد تا به خوبی دم کشیده و رنگ دهد.

این روش برای آماده کردن زعفران در کوتاه ترین زمان ممکن مناسب است و رنگ خوبی میدهد اما به دلیل وجود حرارت زیاد، ممکن است از طعم و عطر آن کم شود.

دم کردن زعفران همراه با برنج

با توجه به این که بیشتر افراد در مهمانی ها و مجالس از زعفران برای خوش رنگ کردن پلو ها استفاده میکنند، دم کردن زعفران با برنج میتواند یک راهکار هوشمندانه باشد.

در این روش همانند روش قبل عمل میکنید و فقط زمانی که میخواهید زعفران را با حرارت غیر مستقیم دم بزارید، آن را داخل قابلمه برنج در حال دم قرار میدهید تا همزمان با آن دم بکشد.

دم کردن زعفران با یخ 
دم کردن زعفران با یخترفندهایی برای خوش رنگ تر شدن زعفران

دم کردن زعفران با یخ 

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که فقط زعفران را با آب جوش آماده میکنید، پیشنهاد میکنم حتما از این روش هم استفاده کنید تا متوجه تفاوت عطر و طعم زعفران شوید.دم کردن زعفران با یخ  بهترین روش است که ضمن حفظ تمامی خواص زعفران موجب میشود که بیشترین رنگ و عطر را از خود خارج کند.

برای دم کردن زعفران با یخ باید آن را به خوبی بسابید و درون یک ظرف کوچک 3 الی 4 تکه یخ بریزید و زعفران پودر شده را بر روی آن بپاشید ، ظرف را در دمای محیط اجازه دهید که یخ ها آب شوند و بعد از آنکه تمامی یخ ها آب شد، مشاهده خواهید کرد که زعفران شما به خوبی رنگ داده و از عطر و طعم بینظیری برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *