انواع زعفران | تفاوت انواع زعفران

انواع زعفران

همه ما با زعفران و خواص و عطر و طعم آن آشنایی داریم و از آن برای طبخ غذا، تهیه دسر ، شربت و همچنین درست کردن انواع دارو های گیاهی استفاده میکنیم اما شاید کمتر کسی بداند که زعفران انواع مختلفی دارد زیرا همه ما برای خرید زعفران به مغازه ها مراجعه میکنیم و زعفران های بسته بندی شده را خریداری میکنیم اما خوب است بدانید که زعفران انواع مختلفی دارد و در این مقاله قصد داریم درمورد انواع زعفران ها با شما صحبت کنیم و یک بار برای همیشه درمورد تفاوت آنها به شما بگوییم .

به طور کلی 6 نوع زعفران داریم نگین، سوپر نگین، سرگل، پوشال، دختر پیچ و ریشه که تفاوت آنها در فرآوری زعفران است که منظور از فرآوری فرآیند های پاک کردن و خشک کردن زعفران است، در مقاله های قبلی به طور کلی در مورد روش های کاشت، پاک کردن و خشک کردن زعفران صحبت کردیم اما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه با روش های مختلف فرآوری زعفران، زعفران های مختلف تولید میشود و تفاوت آنها از نظر قیمت و کیفیت چگونه خواهد بود.

انواع زعفران | تفاوت انواع زعفران
انواع زعفران | تفاوت انواع زعفران

انواع زعفران

همانطور که گفتیم 6 مدل مختلف زعفران داریم که تفاوت آنها در نحوه پاک کردن و خشک کردنشان است، از نظر نوع کیفیت زعفران نگین بهترین و ریشه زعفران کمترین کیفیت را در بین انواع زعفران ها دارا می باشد.

 زعفران نگین

مرغوب ترین نوع زعفران ایرانی که برای صادرات هم مورد استفاده قرار میگیرد زعفران نگین است و از ظاهری زیبا و عطر و طعم بینظیری برخوردار می باشد.

زعفران نگین تنها دارای قسمت‌های قرمز رنگ کلاله زعفران می‌باشد و در هنگام پاک کردن آن سایر قسمت های زعفران قرار نمیگیرد به همین دلیل هیچ نوعی زردی یا سفید در آن مشاهده نمی‌شود، زعفران نگین بر اساس نحوه خشک شدن و ظرافتی که دارد، انواع مختلفی را شامل میشود که از جمله آنها میتوان به زعفران سوپر نگین، زعفران نگین درجه 2، زعفران نگین پرسی و زعفران شبه نگین اشاره نمود.

در مورد کیفیت زعفران های نگین لازم است بدانید که هر چه کلاله و سرقلم زعفران درشت‌تر باشد و شکستگی کلاله‌ها کمتر باشد از مرغوبیت بیشتری برخوردار است و قیمت بالاتری خواهد داشت.

زعفران نگین از لحاظ فیزیک ظاهری بسیار حجیم بوده و از ظاهری بسیار زیبا برخوردار می باشد.

از مهمترین ویژگی های زعفران نگین میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

رشته های زعفران نگین کاملا قرمز است  و در قسمت انتهایی آن هیچگونه سفیدی به چشم نمیخورد.

زعفران نگین فاقد هرگونه فرخوردگی است.

رنگدهی فوق العاده ای دارد و عطر و طعم زیادی دارد.

سه شاخه کلاله در زعفران نگینی جدا از هم هست و به صورت تک رشته ای می باشد.

از بین انواع مختلف زعفران نگین، زعفران سوپر نگین از قیمت بالاتری برخوردار است و کیفیت رنگ دهی آن به نسبت سایر زعفران ها بیشتر است به  همین دلیل عمدتا از زعفران سوپر نگین برای صادرات استفاده میشود و معروف ترین زعفران در سطح جهانی است.

زعفران نگینی درجه 2 از کیفیت متوسط رو به بالا برخوردار است و به نسبت زعفران سوپر نگین کمی ضعیف تر است اما همچنان از جمله محصولات صادراتی محسوب می شود.

زعفران نگین پرسی روش فرآوری متفاوت تری به نسبت سایر زعفران ها دارد و با روش اتویی خشک شده است و با توجه به این که تخت فشار فیزیکی و یا فشار هوا قرار گرفته است به صورت تخت و صاف هستند، این روش فرآوری زعفران به تازگی رواج پیدا کرده و موجب یک دست شدن رشته های زعفران میشود، این مدل زعفران هم گزینه ی مناسبی برای صادرات می باشد.

زعفران شبه نگین به نسبت سایر زعفران های نگینی کیفیت کمتری دارد اما با توجه به قیمت مناسبش فروش خوبی داشته و در ایران مورد استفاده مردم قرار میگیرد.

انواع زعفران
انواع زعفران

زعفران سرگل

زعفران سرگل که تحت عنوان سرریشه، سرقلم و ممتاز هم ممکن است آن را بشناسید همان زعفرانی است که به طور غالب در بسته‌های یک گرمی و یک مثقالی برای مصارف روزانه تهیه می‌شود، برای پاک کردن زعفران سرگل کلاله ها بدون ریشه و قسمتهای زرد رنگ از گل جدا میشوند و تماما قرمز هستن، جالب است بدانید که زعفران سرگل را در سطح جهانی به عنوان  ALL RED میشناسند.

زعفران سرگل دارای قدرت رنگ‌دهی بالا و عطر و طعم بسیار خوبی است اما در مقایسه با زعفران نگینی دارای خرده ها و شکستگی های بیشتری است.

از مهمترین ویژگی های زعفران سرگل میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • جدا بودن رشته ها از هم دیگر
  • قرمز رنگ بودن رشته های زعفران سرگل
  • دارای رشته های کلاله ضخیم است
  • دارای درصد کروسين و سافرانال بالایی است

زعفران سرگل هم در ایران و هم برای صادرات مناسب است و عمده کاربرد آن در زمینه خوراکی، درمانی و صنعتی است و برای طبخ غذا های ایرانی ایده آل می باشد.

انواع زعفران
انواع زعفران

زعفران پوشال

برای فرآوری زعفران پوشال از در هنگام پاک کردن آن بین 3 الی 5 میلی متر از خامه زعفران هم جدا میشود به همین دلیل زعفران پوشال تماما قرمز نیست و در قیمت انتهایی آن خامه سفید رنگ قابل مشاهده است.

زعفران پوشال به نسبت سرگل و نگین قیمت مناسب تری دارد و قابلیت رنگدهی آن از سایز زعفران ها بیشتر است زیرا میزان کلاله آن بیشتر است، با توجه به شکل ظاهری این زعفران که خامه را هم شامل میشود، احتمال تقلب در این نوع زعفران کمتر است و برای افرادی که در زمینه تشخیص اصالت زعفران حرفه ای نیستند، خرید زعفران پوشال راحت تر است.

از مهمترین ویژگی های زعفران پوشال میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

در آخر کلاله آن سفیدی دیده می شود.

در هم تنیده و فرخورده است.

دارای تکه هایی که به یکدیگر چسبیده اند نیست.

دارای رشته هایی است که به شکل کلاف هستند.

از رنگ زیبایی برخوردار است.

 

زعفران دسته یا دخترپیچ

زعفران دخترپیچ همان زعفران پوشال است یعنی شامل کلاله و خامه میشود و تفاوت آن در این است که هنگام پاک کردن آنها رشته های کلاله و خامه در کنار هم دیگر قرار داده شده اند و به صورت دسته ای خشک میشوند، این زعفران به دلیل ظاهر زیبایی که دارد از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد و تشخیص اصالت آن با توجه به وجود رشته های سفید رنگ خامه بسیار ساده است.

کیفیت انواع زعفران های دخترپیچ با توجه به بلندی کلاله متفاوت می باشد.

زعفران دسته یا دخترپیچ
زعفران دسته یا دخترپیچ

زعفران ریشه

برخی به اشتباه تصور میکنند که منظور از زعفران ریشه، قسمتی از گیاه است که در خاک قرار دارد اما جالب است بدانید که زعفران به واسطه پیاز در خاک قرار میگیرد و ریشه ای در خاک ندارد بنابراین در اینجا منظور از زعفران ریشه،قسمت سفید رنگ انتهایی کلاله زعفران است که از کلاله جدا شده و به عنوان ریشه زعفران شناخته میشود.

قدرت رنگدهی ریشه زعفران به مراتب کمتر از سایر مدل های زعفران است اما تمامی خواص زعفران را دارا می باشد به همین دلیل برای افرادی که قصد دارند از خواص درمانی زعفران استفاده کنند، توصیه میشود که زعفران ریشه خریداری نمایند که هم قیمت بهتری دارد و هم تمامی خواص زعفران سرگل و نگین را دارا میباشد.

در این مقاله با انواع مختلف زعفران ها آشنا شدیم و متوجه شدیم که تفاوت انواع مختلف آنها در روش پاک کردن آنها و همچنین خشک کردنشان است، جهت خرید زعفران با بهترین قیمت و کیفیت میتوانید سفارش خود را در فروشگاه نازرنگ ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *