از کجا پیاز زعفران تهیه کنیم ؟ | خرید بهترین پیاز زعفران

از کجا پیاز زعفران تهیه کنیم ؟

اولین قدم برای کشت و تولید زعفران تهیه پیاز زعفران است و مزرعه داران همواره به دنبال این هستند که “از کجا پیاز زعفران تهیه کنیم” زیرا این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و تهیه پیاز مرغوب میتواند موجب پرورش زعفران ممتاز و اعلا شود، در این مقاله قصد داریم همه چیز را در مورد خرید پیاز زعفران و قیمت آن به شما بگوییم، پس اگر شما هم در زمینه تولید زعفران فعالیت دارید و یا به تازگی در این زمینه ورود پیدا کرده اید، توصیه میشود حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

جالب است بدانید که زعفران یا همان طلای سرخ به عنوان یک گیاه سازگار شناخته شده و در آب و هوا های مختلف قابل کشت است، تنها نکته این است که بدون داشت پیاز زعفران، کاشت آن یک کار غیر ممکن است و ضمن فراهم آوردن بستر کشت مناسب باید پیاز های مرغوب و با کیفیت تهیه نماید تا بتوانید زعفران را در هر شرایطی از جمله باغچه، پشت بام و گلدان پرورش دهید، اما سوال اصلی این است که برای تهیه پیاز زعفران باید چه زمانی اقدام کرده و از کجا میتوانیم آن را خریداری نماییم.

از کجا پیاز زعفران تهیه کنیم ؟ | خرید بهترین پیاز زعفران
از کجا پیاز زعفران تهیه کنیم ؟ | خرید بهترین پیاز زعفران

پیاز زعفران چیست ؟

پیاز زعفران که شبیه به سیر است همان چیزیست که برای کشت و پرورش زعفران باید در دل خاک کاشته شود و در آب و هوا و شرایط گرمسیری رشد کرده و گل میدهد که گل آن همان زعفران است و طلای سرخ از آن حاصل میشود اما باید بدانید که پیاز های زعفران در 2 نوع نر و ماده موجود هستند که پیاز های نر هیچ فایده ای برای زمین کشاورزی نداشته و برای کشت زعفران باید پیاز های ماده را درون خاک کاشت.

پیاز زعفران از بذر زعفران عمل می آید و نکته جالبی که باید در مورد آن بدانید این است که این بذر در خاک تکثیر میشود و میتواند خودش مثل خودش را بسازد.

زمان مناسب برای کاشت زعفران اواخر خرداد تا اوایل مهرماه است و لازم است بدانید که در اواخر تیر و اوایل مرداد ماه نباید آن را بکارید و اگر در خرداد زعفران را کاشتید باید از آبیاری آن تا مهرماه خودداری کنید زیرا به دلیل عدم فعالیت گیاه، پیازها فاسد می شوند.

بهترین خاک برای پرورش زعفران و کاشت پیاز های زعفران در آن، خاک های رسی با مخلوط شن و آهک می باشد و Ph خاک باید بین ۸-۷ باشد.

خاک مناسب کشت زعفران باید حاصل خیز و شیرین باشد و علف های هرز در آن نباشد و همچنین باید بررسی های لازم انجام شود که از چند سال قبل در آن زعفرانی کشت نشده باشد.

برای خرید زعفران میتوانید در اواخر شهریور به استان های خراسان از جمله خراسان رضوی و جنوبی که مرکز کشت و تولید زعفران است مراجعه نمایید و پیاز مورد نیاز خود را تهیه نمایید، بهترین زمان برای خرید پیاز زعفران همان سالیست که قصد کاشت آن را دارید و نباید پیاز زعفران کهنه باشد و همچنین در هنگام خرید پیاز زعفران باید توجه داشته باشید که پیاز ها خراب و یا قارچی نباشند.

پیاز زعفران چیست ؟
پیاز زعفران چیست ؟

کاشت پیاز زعفران

اولین قدم چهت کاشت پیاز رعفران این است که خاک بستر را مورد آزمایش قرار دهید تا از مواد معدنی مورد نیاز برای کشت زعفران غنی باشد و درصورتی کمبود هرکدام  از مواد معدنی میتوانید از انواع کوهای شیمایی استفاده کرده و خاک را غنی کنید.

زمین را تا عمق 50 سانتی متری شخم بزنید تا اماده کشت شود و بعد سطح آن را صاف کنید.

سپس اقدام به تسطیح نموده بعد از تصحیح کودالی را روی زمین پخش کنید بعد از انجام کودپاشی زمین شما برای کاشت آماده است.

چند روش متفاوت برای کاشت پیاز های زعفران وجود دارد که بر اساس شرایط خود میتوانید هر کدام را انجاب نمایید:

اولین روش این است که گودالی به عمق ۲۰ سانتی متر کنده و ۴ تا ۵ عدد پیاز داخل گودال بگذارید و روی آن را با خاک بپوشانید.

روش دوم روش مکانیزه است که از دستگاه هایی استفاده میشود که قادرند در زمین گودال های 20 سانتی متری ایجاد کرده و پیاز را به صورت مکانیزه درون آن قرار دهند و روی آن را با خاک بپوشانند.

کاشت پیاز زعفران
کاشت پیاز زعفران

خلاصه مطالب

در این مقاله به معرفی پیاز زعفران پرداختیم و گفتیم که پیشنیاز کاشت این گیاه تهیه کردن پیاز آن است و برای افرادی که درجستوجو بهترین جا برای خرید پیاز زعفران هستند و از ما این سوال را میپرسند که از کجا پیاز زعفران تهیه کنیم ؟، خراسان را که به عنوان مهد پرورش زعفران است، معرفی کردیم که امیدواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد.

لازم به ذکر است که فروشگاه نازرنگ ارائه دهنده زعفران اصل و اورجینال است که میتوانید برای خرید زعفران جهت استفاده از خواص دارویی و غذایی آن به فروشگاه نازرنگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *