آیا زعفران حساسیت زا است؟ | حساسیت به زعفران

آیا زعفران حساسیت زا است؟

زعفران با طبع گرمی که دارد می تواند مانند بسیاری از ادویه ها و چاشنی ها برای بعضی از افراد حساسیت زا باشد بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا زعفران حساسیت زا است؟ باید بگوییم بله زعفران هم میتواند برای برخی از افراد حساسیت زا باشد که یکی از رایج ترین حساسیت های زعفران حساسیت های پوستی است و افراد بعد از خوردن آن دچار کهیر های پوستی میشوند، برای برخی از افراد حساس به زعفران، شنیدن نام زعفران یادآورد حساسیت های پوستی چون کهیر است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

ترکیبات موجود در زعفران به گونه ایست که میتواند علاوه بر کهیر حساسیت های دیگری مثل آسم و سرفه را به دنبال داشته باشد، بنابراین برای افرادی که به مواد غذایی با مزاج گرم حساسیت دارند توصیه میشود در مصرف زعفران زیاده روی نکنند و اگر مدتیست که از آن استفاده نکرده اند حتما با احتیاط و به مقدار کم از آن بخورند.

علاوه بر افراد حساس به زعفران توصیه میشود این ماده غذایی برای کودکان به احتیاط مصرف شود و در صورت بروز علائم حساسیت، سریعا  خوردن آن را متوقف کنید.

آیا زعفران حساسیت زا است؟ | حساسیت به زعفران
آیا زعفران حساسیت زا است؟ | حساسیت به زعفران

حساسیت های پوستی زعفران

یکی از رایج ترین حساسیت های گزارش شده برای زعفران حساسیت های پوستی آن است که البته لازم است بدانید که مصرف مقدار مشخص از آن معمولا هیچگونه حساسیتی ایجاد نمیکند اما اگر میزان مصرف آن از حد توصیه شده بیشتر باشد میتواند حساسیت های پوستی که معمولا به صورت کهیر است را برایتان به همراه داشته باشد.

جالب است بدانید که کهیر در واقع واکنش پوست به مواد حساسیت زا می باشد و اگر بدن شما به قسمت خوراکی آن که همان کلاله های زعفران است حساس باشد، شما دچار کهیر خواهید شد.

افرادی نیز که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است ممکن است در مقابل هر نوع ماده خوراکی از خود حساسیت نشان دهند. بنابراین یک راهکار ساده برای جلوگیری از بروز حساسیت در برابر خوردن زعفران این است که از ویتامین‌ها و مواد خوراکی استفاده کنیم و با افزایش ایمنی بدن میزان حساسیت بدن خود را کم تر کنیم.

مطالعات بسیاری در زمینه رابطه زعفران و حساسیت های پوستی انجام شده که نشان میدهد میزان حساسیت زا بودن این ماده خوراکی  در دوز های کم بسیار نادر است که میتوان آن را با خوردن مصلح زعفران و یا کنترل میزان مصرف آن کنترل نمود، در مورد این که مصلح زعفران چیست و باید به چه صورت مصرف شود در مقالات آتی سایت توضیحاتی داده شده است که درصورت تمایل به مطالعه آن میتوانید به وبلاگ فروشگاه نازرنگ مراجعه نمایید. 

حساسیت های پوستی زعفران
حساسیت های پوستی زعفران

تاثیر طبع زعفران بر ایجاد حساسیت

زعفران طبع گرم و خشک دارد و به همین دلیل از گذشته برای افرادی که سرد مزاج بودند به عنوان یک دارو مورد استفاده قرار میگرفت اما باید توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه گرمی جات میتواند طبع شما را بهم بریزد و بیماری هایی را ایجاد کند که البته این مورد برای افرادی که زعفران را به میزان کم و کنترل شده مصرف میکنند بسیار نادر است و با خوردن زعفران به همراه مصلح آن هیچ مشکلی برای طبع افراد به وجود نمی آید.

تا به اینجا ترکیبات و طبع زعفران را که میتواند برای انسان حساسیت زا باشد را مورد بررسی قرار دادیم اما یک نکته مهم وجود دارد که آن هم زعفران های تقلبی موجود در بازار هستند که به دلیل وجود مواد شیمایی و انواع رنگ های خوراکی برای افراد حساسیت ایجاد میکند و ممکن است مسمومیت های غذایی را به دنبال داشته باشد.

کنترل حساسیت های زعفران
کنترل حساسیت های زعفران

کنترل حساسیت های زعفران

با توجه به نکاتی که برای حساسیت زا بودن زعفران بررسی کردیم میتوان با رعایت 3 نکته زیرا از حساسیت های آن جلوگیری نمود :

  • مصرف کنترل شده زعفران
  • مصرف زعفران به کمک مصلح آن 
  • خرید زعفران اصل و مرغوب

برای خرید زعفران اصل و مرغوب باید از فروشگاه های معتبر  شناخته شده اقدام به خرید زعفران نمایید،که پیشنهاد ما به شما خرید زعفران از فروشگاه نازرنگ می باشد، نازرنگ معتبرترین فروشگاه اینترنتی برای خرید انواع زعفران در بسته بندی های شکیل و با وزن های مختلف است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *